Tematyka niniejszej ekspertyzy dotyczy zagadnienia realizowania przez Polskę funkcji podmiotu czynnego bezpieczeństwa prawnego w kontekście gwarancji praw obywateli Ukrainy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. W dniu 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Obywatele Ukrainy znaleźli schronienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uciekając przed aktualnie toczącą się wojną.
Sytuacja, w której do Polski przybyło tak wiele osób, spowodowała, że konieczne było podjęcie różnorodnych działań przez polskie władze, aby zapewnić pomoc wszystkim uciekającym przed wojną ludziom. Ponieważ wszelkie działania w sferze publicznej muszą mieć podstawę prawną, wprowadzone zostały odpowiednie regulacje prawne, w tym przede wszystkim ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 103).
W niniejszym opracowaniu Autorka stawia tezę, że Polska bardzo dobrze wypełnia swoją rolę podmiotu czynnego bezpieczeństwa prawnego w trudnej sytuacji inwazji Rosji na Ukrainę. Podjęte przez państwo polskie działania legislacyjne zaowocowały stworzeniem solidnych normatywnych podstaw zabezpieczenia istotnych dóbr życiowych i interesów obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski w nadziei, że otrzymają adekwatną do ich położenia pomoc.