Podsumowanie seminarium on-line: Ograniczenia praw wyborczych w perspektywie komparatystycznej, które odbyło się 9 października 2023r.
O tym jak ważne są wybory we współczesnych państwach demokratycznych nie trzeba przekonywać. Pozwalają one obywatelom na przekazanie władzy w ręce wybranych przez siebie przedstawicieli. Jednakże w systemach prawnych poszczególnych państw funkcjonują pewne ograniczenia praw wyborczych, które były przedmiotem niniejszego seminarium.
dr hab. Aleksandra Syryt prof. ucz. w swoim referacie dotyczącym Ogólnych ograniczeń praw wyborczych w prawie polskim wskazała, że normy dotyczące wyborów regulowane są na poziomie konstytucyjnym i ustawowym. Dotyczą czynnego i biernego prawa wyborczego. Pani Profesor przedstawiła negatywne praktyki, ale podkreśliła również że nie oznacza to, że prawo wyborcze zostało źle ustanowione.
Kolejny prelegent dr Wojciech Kwiatkowski zaprezentował Ograniczenia praw wyborczych w USA. Podkreślił, że w USA działa prężnie demokracja wyborcza. Jest to państwo, które jest ciągle w trakcie wyborów. Procesy wyborcze w każdym stanie są różne, co utrudnia zrozumienie całości systemu przez wyborców amerykańskich. Pan doktor odniósł się również do kwestii pozbawienia praw wyborczych w odniesieniu do skazanych w procesach karnych
dr Andrzej Pogłódek w swoim wystąpieniu pn. Ogólne ograniczenia praw wyborczych w Federacji Rosyjskiej wskazał, że pozbawionym czasowo biernych praw wyborczych może być skazany za przestępstwa, działalność ekstermistyczną czy terrorystyczną. Dodatkowo w wyborach nie mogą startować osoby, które posiadają rachunki lub depozyty za granicą. Jako ciekawostkę dr Pogłódek dodał, że w państwach poradzieckich istnieje klauzula wieku dla niektórych kandydatów.