Podczas seminarium prof. Kamiński podkreślił, że prawo międzynarodowe zgodnie podkreśla konieczność uznania praw człowieka podczas konfliktów zbrojnych. Zostały one oparte na traidzie : godność, równość, wolność, które stanowią podstawę praw człowieka i zasad konstytucyjnych w poszczególnych państwach demokratycznych.
Pani dr Kołodziejczak wskazała również na podstawy prawa międzynarodowego w konfliktach zbrojnych- międzynarodowe prawo humanitarne, w ramach którego przedstawiła cały katalog aktów normatywnych. Ekspertka zadała więc pytanie, jak to możliwe że doszło do wojny na Ukrainie, pomimo tak szeroko uznanego prawa międzynarodowego? Podkreśliła, że prowadzone są już pierwsze badania dotyczące uznania zbrodni agresji, zbrodni wojennych i ludobójstwa na ludności ukraińskiej.
W ostatniej części prof. Szydzisz nakreślił sytuację jaka ma miejsce w Strefie Gazy. Wskazał, że na dzień dzisiejszy brakuje dokumentów potwierdzających skalę ofiar po obu stronach konfliktu.
Podsumowanie seminarium on-line: Ochrona praw człowieka w konfliktach zbrojnych na przykładzie wojny na Ukrainie oraz konfliktu w Strefie Gazy, 6 grudnia 2023 r.
Udostępnij wpis:
Subscribe
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze